Jakie wybrać CB radio?

Współcześnie na drogach porusza się wiele samochodów. Do prawidłowego kontaktu między pojazdami używa się wiele urządzeń w tym CB-radia. Taka łączność samochodowa jest szeroko stosowana u zawodowych kierowców, ale nie tylko.

Najlepsza łączność samochodów – CB-radio

lemmKażde CB-radio do samochodu nie będzie prawidłowo funkcjonować bez odpowiedniej anteny. Warto określić oczekiwania jakie mamy oczekiwania wobec anteny. Czy chcemy montować ją na stałe, czy na chwilę oraz jaką długość powinna mieć antena? Dla kierowców jeżdżących w trasy czasami, warto wybrać antenę na podstawie magnetycznej. Anteny tego typu są łatwe w montażu i demontażu oraz istnieje możliwość przenoszenia anten z jednego samochodu do drugiego. Wadą tego rodzaju urządzeń jest to, że w momencie wjazdu do miasta zbierają dużo zakłóceń, a więc są mniej efektywne w porównaniu do anten montowanych na stałe. Anteny na magnes utrudniają poruszanie się np. w garażach podziemnych, ale również mogą ulec oderwaniu się w trakcie szybkiej jazdy samochodem. Narażone są bardziej na kradzież niż w porównaniu do anten montowanych na stałe. Anteny lemm na stałe stosują głównie kierowcy zawodowi. Montaż tego typu anten odbywa się na dwa sposoby – bezpośrednio do karoserii samochodu lub za pomocą uchwytów montażowych. Przymocowanie anteny na stałe za pomocą uchwytów montażowych odbywa się zazwyczaj na klapie bagażnika. W przypadku bezpośredniego montażu anten do karoserii wykorzystują dwa rodzaje stopek montażowych – DV oraz PL. Pierwszy stopek pozwala na pochylenie anteny np. w sytuacji wjazdu na parking podziemny. Stopek PL charakteryzuje się podstawką z gwintem pozwalający na montaż i demontaż anteny, ale nie ma funkcji regulacji pochylenia anteny. W przypadku długości anteny, zasada jest prosta, im dłuższa tym lepsza, każde 10 cm anteny daje 1 km zasięgu. 

Ważne jest by pomiędzy dwoma rodzajami anten – na stałe lub magnes – wybrać taką która będzie najbardziej nam odpowiadała. To w połączeniu z CB-radiem powinno zapewnić na bezproblemowe użytkowanie zarówno na krótkich ale również na długich trasach.