Pomieszczenie z piecem i drewnianymi ławami, czyli sauna

Budowa sauny jest bardzo charakterystyczna. Jest to szczelnie zamknięte pomieszczenie, na terenie którego znajduje się piec oraz drewniane ławy do siedzenia. Oczywiście jest wiele rodzajów saun, z których można skorzystać. Wśród nich znajdują się: sauna fińska, ruska bania, sauna na podczerwień, sauna parowa.

Trzy fazy korzystania z domowej sauny parowej

sauna parowa producentTa ostatnia znana jest również jako łaźnia rzymska. Jest to nawiązanie do starożytności, kiedy to Rzymianie przesiadywali i odpoczywali w specjalnych łaźniach wypełnionych parą wodną. Standardowa sauna parowa jest pomieszczeniem, w którym odbywa się zabieg relaksacyjny i leczniczy. Cały zabieg można podzielić na 3 fazy. W pierwszej fazie zabiegu w saunie parowej przez 15 minut należy przebywać w temperaturze 50 stopni Celsjusza. Następnie przebywa się do kwadransa w temperaturze 70 stopni. Oczywiście sauna parowa producent zawsze informuje o tym, jak należy korzystać z sauny parowej. Niewłaściwe korzystanie z takiej sauny może mieć wiele negatywnych skutków, dlatego zawsze trzeba stosować się do zaleceń. W drugiej fazie wykonywania zabiegu w saunie parowej dochodzi do schłodzenia ciała i przejścia do pomieszczenia, w którym panuje bardzo wysoka wilgotność. Wilgotność względna w takim pomieszczeniu wynosi nawet 90%. Jest to łaźnia parowa – w niej rozgrzane kamienie polewane są wodą. W takiej łaźni należy przebywać około 30 minut.

W 3 fazie zabiegu należy wziąć chłodny prysznic. Po prysznicu warto otulić się w prześcieradło i relaksować jeszcze przez godzinę. Jak widać, korzystanie z sauny parowej to cały proces relaksacyjny, który należy przestrzegać. Tylko wtedy sauna parowa będzie pozytywnie oddziaływać na ciało człowieka. Wilgotność powietrza w saunie parowej jest bardzo wysoka i może dochodzić nawet do wilgotności maksymalnej, czyli 100%.