Przenoszenie prądu dzięki transformatorom separacyjnym

W obecnych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez elektryczności. Bez niego postęp cywilizacyjny byłby niemożliwy. Wszystkie wielkie fabryki produkujące przedmioty codziennego użytku, żywność oraz odzież nie mogłyby funkcjonować, gdyby nie prąd. Nie wyobrażamy sobie życia bez miksera, piekarnika czy odkurzacza.

Zasada działania transformatora separacyjnego

transformatory separacyjne

Przenośnymi urządzeniami do rozprowadzania prądu są, m.in. wszelkiego rodzaju transformatory. Za ich pomocą możliwe jest przesyłanie do naszych domów dużej mocy prądu elektrycznego. Jednymi z nich są używane w miejscach o dużej wilgotności powietrza transformatory separacyjne. Są to transformatory, w których napięcia wyjściowe i wejściowe są sobie równe. Składają się z separacji galwanicznej, która znajduje się pomiędzy uzwojeniami – pierwotnym oraz wtórnym. Wyróżnić można transformatory separacyjne jedno oraz trójfazowe, posiadające jedną lub dwie komory. Innymi transformatorami są przenośne, obudowane oraz transformatory separacyjne na szynę. Urządzenia te mogą być stosowane w pomieszczeniach, gdzie maksymalna temperatura otoczenia nie przekracza 40°C. Działają z napięciem nawet do 500V. Polska jest jednym z wiodących producentów transformatorów separacyjnych w Europie. Nasze produkty nie tylko sprzedawane są w kraju, ale także dzięki konkurencyjnym cenom oraz dobrej jakości wykonania eksportowane są za granicę.

Już prawie trzysta lat temu Benjamin Franklin dzięki błyskawicy odkrył działanie elektryczności. Od tamtej prąd elektryczny jest obecny w każdej dziedzinie życia. Oprócz sprzętów codziennego użytku niemożliwe byłoby także porozumiewanie się na odległość. Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez smartfonów czy laptopów, które nie działałyby bez codziennego ładowania baterii.