Przewody do oświetlenia LED

Obecnie wiele osób szuka nowoczesnych rozwiązań do swojego domu, ogrodu, czy też lokalu. Jednym z ciekawych elementów, które podkreślają wygląd danego miejsca jest oświetlenie LED. Można je stosować zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i lokalach przemysłowych. Należy jednak pamiętać o właściwym okablowaniu tego typu instalacji.

Odpowiedni dobór przewodów LED

przewody ledOryginalny design zawsze będzie wymagał stosownego podkreślenia, które można zapewnić stosując energooszędne żarówki diodowe, taśmy LED oraz profile aluminiowe, a także inne rodzaje źródła światła LED. Jest to ciekawy sposób na wprowadzenie do wnętrza delikatnego, ciepłego światła, oświetlenia schodów lub luster, czy też np.: podświetlenia szafek w kuchni. Nie każdy ma jednak świadomość, że tego typu oświetlenie potrzebuje zastosowania właściwych przewodów. Przewody LED są istotnym elementem instalacji, który wpływa na sposób działania całego systemu oświetleniowego. Przy wyborze okablowania należy zwrócić uwagę na jego przekrój oraz długość. W zależności od tego, jaki rodzaj taśm ledowych instalujemy, możemy wybierać pomiędzy przewodami dwu-, trzy- oraz czterożyłowymi o średnicach 0,75 mm2 i 0,5 mm2. Taśmy LED, co kilka metrów należy odciążyć dodatkowym przewodem, dzięki czemu unikniemy nieprzyjemnych sytuacji, np.: podwyższonych rachunków za prąd.

Pamiętajmy, że estetyczne i komfortowe wnętrza wymagają dopracowania w każdym szczególe. Światło, które buduje atmosferę, podkreśla atuty, a do tego jest funkcjonalne również potrzebuje odpowiedniego zaplecza. Decydując się na oświetlenie ledowe, zwróćmy uwagę na przewody, aby nie spotkały nas niespodzianki w postaci zmniejszenia jasności oraz uszkodzenia diod i urządzeń sterujących, a także zakłóceń innych urządzeń, np.: radia.